Я завжди знав, що банки в Україні нереально дорогі, проте останній досвід показує, що їх використання може робити прості речі надзвичайно складними. Не можливо проминути тему цін на банківські послуги в Україні! Практично будь-яка операція має свою ціну, і навіть, якщо платиш не Ти то платить хтось інший. Вчора щоб провести 2 прості оплати і не заплатити просто гігантські комісії я витратив понад годину. Вкінці знайшовши САМУ ДЕШЕВУ опцію, комісія банку склала майже 20%. Звісно все діло в спортивному інтересі, і як завжди, я радий цьому досвіду!

Місія не здійсненна

Отже завдання було надзвичайно складне і під силу тільки обраним – піти в РАЦС і взяти копію свідоцтва про шлюб. Я звісно готувався до закостенілої структури, 30 хвилин сварок, заяви в поліцію про втрату свідоцтва про шлюб, оголошення в районну газету, і 3 години пошуків по жовтим як віск книжкам якихось записів. Проте зло підкралось зовсім не з тієї сторони. Там мене зустрів “reception” і мила пані яка все пояснила, а також “open space” де все по нумеркам і Т.Д. Це точно Україна?

Дочекавшись черги я отримав 2 листочки про оплату на 0,51 грн і на 45 грн. Досить таки гуманна ціна як для роззяви! О диво! – заплатити можна карткою!

Приват термінал – що з тобою?

Одразу на ресепшині дістаю цікаве запитання – маєте картку привату? Я то її маю але вона залишилась дома! Проте для чого мені картка привата? Я можу заплатити своєю карткою Monobank (про це якось потім, цей банк мене приємно вразив тому – рекомендую! хто зареєструється по цьому посиланню, отримає від них 50 грн на рахунок, і я теж, за що дякую!). Оплачуєм, даю картку, пишу пін і…. ВІДМОВА! Вже тоді отримую пояснення, що цей термінал штука капризна і харчується тільки картками привату! ХМ? Чому? Відповіді я не знаю але думаю, що це повязано з комісіями за оплати при міжбанківських переказах. А чому ж ні? Пів держави сидить на супер дорогих кредитках від вже державного банку, а в результаті, щоб позбавити себе геморою, ти мусиш ще й долучитись до компанії!

Окей! Нема питань – є опція підійти в Кредобанк поряд і все бистренько залагодити!

КредоБанк – ти ШО, а?

Телепорт у відділення місцевого КредоБанку, 5-10 хв в черзі і ось: “А можна заплатити?”. У відповідь я отримав, що кожна з оплат буде коштувати мені 8 грн комісії. Ну ок, від 45 грн 8 грн, звучить відсотково не мало, але переживем. Проте комісія 8 грн, щоб оплатити 51 копійку це вже щось!!! Проте вибору було мало, тому я погодився при умові що заплачу карткою!

– Картка у вас від КредоБанку?
– НІ!
– Тоді комісія за оплату буде ще 50 грн + 2%
– … (Пауза, пару додавань в голові, очі спускаються з лоба назад, реверанс і до побачення)

Для тих хто лінується рахувати, то для того щоб в сумі оплатити 45,51 грн я мав заплатити комісію: 8 + 8 + 50 + 45,51*0.02 = 66,90 грн і того в сумі 112,42 замість 45 грн. Чесно мені в голову і зараз не вкладається таке! Добре що почута цифра зразу дала зрозуміти, що мусить бути опція дешевша без сумніву.

Приват Банк

Наступним в радіусі досяжності був наш вічно зелений друг – Приват Банк! Перша думка була – зробити нову картку, а на стару забити. В приваті зламалась програма – картки не видаєм! Є опція зняти готівку з Карти Монобанку і заплатити в терміналі. Але і тут не все просто, адже банкомати в нас теж не мєлочаться і видають тільки від 100грн, а термінали – ті взагалі здачу не дають, добре, що хоч цукерками, або пачками сірників не відсипають! Прийшлось розміняти виплачені 100грн в будці з сигаретами, і вернутись до терміналу! Приват себе показав чудово, оплатив швидко і зручно, проте без допомоги панянки в банку, простий смертний там не завжди розбереться!

Happy End

О небо! 2 чеки в руках і я підскакуючи лечу назад в РАЦС. Там все на рівні, додаткові 10 хв писанини по різних журналах, якісь магічні операції на комп’ютері, уважна перевірка того що написано і папірець вже лежить в рюкзаку і грється коло вічно включеного лептопа!

Мої висновки з цієї пригоди

Я звик робити висновки з кожної ситуації, тому й зараз вважаю, що цей час НЕ втрачено! Велика кількість банків, аж ніяк не привели нас до низьких цін, і взагалі схоже, що як такої конкуренції не було. Був один великий майже монополіст, який дорогий але зручний, і велике гроно тих хто пробує його наздогнати. В сучасному світі, де інформаційні технології множать на НОЛЬ вчорашні досягнення, конкуренція між банками не зворотня.

Для мене ніяк не зрозуміло, чому я все таки не зміг заплатити в РАЦСі карткою іншого банку ніж приват, і це напевне виявилось коренем всіх проблем. Тому звісно я звернувся до них з просьбою змінити це, і описав свою проблему, надіюсь що мене почують і це щось змінить! Якщо оглянутись на мою біганину, мене все ж таки вразив ПБ, який виявився в 2 рази дешевшим і в сотню разів зручнішим. Їхні термінали стали на стільки “нафаршировані” різними можливостями, що ми навряд чи знаєм хоч про частину цих можливостей. Для мене це і мінус і плюс.

Порівнюючи досвід Європи, і України можу сказати, що банки в Україні надзвичайно дорогі, і фактично що місяця коштують нам 2-3 проценти наших коштів! Це дуже багато!  З розвитком різних ініціатив, типу FinTech я надіюсь що це кардинально зміниться. Такіть Європейські банки розглядаються, як дорожчі і менш зручні брати FinTech стартапів. Тому надіємся і чекаєм, а тим часом стараємся вивчати тарифи банків і рахуєм. щоб не переплачувати!