Частина Перша: Приготування та мотивація.

Якщо хочеш мати достаток, а ще краще – солідний пасивний дохід, а може навіть покинути роботу, і зайнятись улюбленою справою, то на певне не маєш права викидати гроші на вітер. Гроші люблять тих хто їх рахує!

В частині першій я б хотів описати перші, внутрішні мотиви приготування до побудови домашнього бюджету. Без відповідньої мотивації, і внутрішнього переконання того, що ти робиш все правильно, це може перетворитись на соломяний запал, який згасне за один, два чи кілька місяців, тому най перше варто приготуватись з середини, зрозуміти чому ти це робиш, і які переваги прогнозування видатків, а також для чого взагалі тобі заощаджувати.

Мусиш зрозуміти, що сьогодення не дуже приємне, реклама розрахована не на людей розсудливих, а на тих хто піддається імпульсу і готовий купити те, що таке знайоме і так гарно подається з біг бордів. Якщо маєш в голові усвідомлення того що тобі дійсно потрібне, маєш цілі і усвідомлюєш їхню важливість, то навряд чи під впливом імпулюсу черговий раз віддаси кілька сотень, чи навіть тисяч за те, що тобі не потрібне!

Чим бюджет є а чим не є

Чим бюджет є:

Бюджет твого дому, це твій короткостроковий навігатор, який дозволяє виставити пріоритети, показати тобі реальність, а також захистити від речей не передбачуваних, шокових видатків на які варто було почати складати, ще кілька місяців тому, проте ти тоді про це не думав. Також бюджет домовий може захистити твій гаманець від витрат необдуманих, які насправді не дуже тобі й були потрібні, просто в той час ти про це не думав, або впорядкувати послідовність витрат так, щоб важливіші видатки завжди йшли в першу чергу, а менш важливі потім.

Чим бюджет НЕ є:

 • Бюджет не є точним списком через який не варто переступати ніякою ціною
 • Бюджет не є чимсь, що повинно зійтись до останньої копійки
 • Бюджет не є “золотим молотком” який зробить з тебе фінансового гуру. Памятай, що це тільки інструмент, єдиною людиною що може зробити з тебе гуру, є ТИ сам!
 • Бюджет не є єдиним і незамінним інструментом, це один з концептів який випробуваний мільйонами, проте це не означає, що тобі він необхідний, і без нього в тебе нічого не вдасться
Коли варто задуматись про планування бюджету і контроль своїх витрат

Я думаю, що якщо хоч один з поданих факторів відноситься до тебе, тобі варто задуматись над плануванням і контролем свох витрат:

 • Твої доходи приблизно схожі до витрат
 • В тебе є, або періодично бувають борги, які ти не можеш погасити наступного місяця з зарплати
 • Ти маєш конкретні фінансові цілі, які зараз не можеш реалізувати
 • Ти відчуваєш, що можеш заощаджувати значно більше, тільки не маєш конкретного плану як.
Коли тобі може бути не потрібний бюджет

На мою думку ти можеш продумати про те, що тобі не потрібно витрачати час на планування свого бюджету, і напевне будеш правий, якщо всі критерії зі списку нижче сповнюються:

 • Твої доходи сильно вищі від витрат, і ти послідовно заощаджуєш достатні суми грошей.
 • В тебе є солідні заощадження які послідовно збільшуються, а в тебе нема проблем з необдуманими видатками
 • В тебе немає боргів чи кредитів
 • Ти відчуваєш стабільність в своїх приходах, і ніщо не передбачає зміни в найближчий час
Реальні дані

Тут хочу застосувати певного роду шокову терапію, щоб дати приблизне розуміння, що представляють собою не контрольовані витрати.

Як відомо кожен з нас має певні звички, в когось це паління, в когось – ранішня кава поза домом, в когось доїзд машиною до праці, коли зовсім поряд зупика і прямий автобус, список може бути дуже довгим. Чи ви задумувались коли-небуть скільки вони коштують?

Згідно даних держстату за 2018 рік приблизно 2% витрат господартсв домових припадає на тютюнові вироби, і 1,2% на алкоголь. Це мало чи багато? В межах держави це колосальні суми, які важко описати.

Візьмем для прикладу звичайну сімю, де 1 з членів сімї випалює 1 пачку дешевих цигарок на день. За 10 років такий курець видає на циграки близько 54 000 гривень, в свою чергу якби він регулярно цю саму суму відкладав на своєму депозитному рахунку при врахуванні сьогоднішніх ставок по депозитах, на цьому рахунку через 10 років лежало би 123 847.68 грн; Я спеціально не враховую інфляції тут, так як у випадку видавання на цигарки, ця сума була б 0 грн, та й цигарки постійно дорожчають тому відкладати прийшлось би з роками більше.

Тобто замість видати 54 000 ми змогли їх зберегти і навіть заробити наступні 70 847.48 грн. Ти впевнений, що в тебе немає зайвих витрат?

Вартує додати, що не кожна звичка на яку ви регулярно видаєте гроші, є поганою, якщо ця сама кава зранку в кафе додає тобі мотивації на цілий день, чи може це шанс поспілкуватись, чи щось почитати і зарядитись енергією, тоді напевне ця витрата є цілком обгрунтованою. Справа ідентифікації зайвих видатків є індивідуальною, тому кожен повинен подумати і все зважити сам.

Зрозумій свою потребу

Перше ніж почати будувати бюджет і взагалі заощаджувати, варто розуміти для чого! Якщо запитати когось “Що для тебе най важливіше в житті?” навряд ви почуєте відповідь: “Мати модний одяг” чи “Бути з останньою моделлю смартфону”. Зазвичай наші пріоритети дуже сенсовні, і звучать щось типу “Родина”, “Діти”, “Внутрішній спокій”. Якщо ти розумієш, що саме в житті заставляє тебе вставати рано, і цілий день важко працювати, те заради чого ти сам хочеш в чомусь себе обмежувати, якщо усвідомлюєш цілі, які рухають тобою, то тим ймовірніше, що всі твої зусилля не виявляться тільки солом’яним запалом, а твої пріоритети будуть тільки додавати сил і надавати сенсу в загальному.

Тут нема одного рецепту на всіх, дехто і так має достаток і хоче просто привести діла в порядок, дехто мріє сплатити кредит, ще хтось мріє про те, щоб здобути очікуваний достаток для родини. Проте є й такі люди, хто погруз в боргах, і тільки й працює, щоб покрити відсотки по своїх заборгованостях, або й не думає які суми регулярно віддає банкам за короткострокові позички, в першу чергу збагачуючи їх. Якщо ти саме з цієї останньої категорії людей, то всі зусилля цього блогу в першу чергу для тебе!

Знайди час

Заплануй час кожного тижня на плануваннята корегування бюджету. Най краще щоб в тебе була вільни година часу, коли тебе ніхто не відволікатиме. Перегляд, редагування та вдосконалення бюджету займає певний час, і вимагає періодичності.

Для мене вистачає 1 години кожного тижня, що суботи зранку я сідаю до аналізу наших витрат, роблю короткий огляд справ, редагуючи план витрат і перевіряючи чи всі витрати записані. Кожної останньої суботи місяця я складаю план на наступний місяць враховуючи попередні витрати, стараюсь аналізувати ті витрати де ми витратили більше або менше.

Зверни увагу на аналіз результатів кожного місяця, це дуже важливий момент, який і буде плодом всіх твоїх старань. Тільки в результаті аналізу будуть народжуватись ідеї як заощадити.

Не засмучуйся якщо щось не вдається!

В Польскій мові є така приказка “Trening czyni mistrza” (Тренування творить майстра). Не все зразу, та й не завжди навіть будучи досвідченим в плануванні бюджету, вдастся все робити ідеально. Часто плани летьть під три чорти, і нічого не сходиться, і це нормально! Всі ми люди, та й ціль не в тому щоб все до копійки зійшлось в твоїх планах, а в тому щоб ти міг максимально приблизитись до ідеалу, та почерпнути максимум користі з самого процесу панування.

Висновки

Твій головний фінансовий гуру – Ти сам! Підготуйся і зрозумій для чого ти все це робиш, і якщо наважишся і знайдеш в собі сили до постійного вдосконалення, то думаю дуже скоро побачиш перші плоди.

Читати далі: З чого почати побудову домашнього бюджету. 2 Частина.