Автомобіль – мрія чи не кожного. В деяких країнах кількість машин стрімко наближається до кількості дорослого населення держави, а сама наявність авта вже давно перестала бути атрибутом розкоші. Сучасні авта швидкі, надійні, а в плані комфорту вже давно перескакали наші помешкання. Тут і зручні ортопедичні крісла, кондиціонери, телевізори, якісне аудіо і т.д. Але є одне але…

Ви колись задавались питанням скільки це в деталях коштує? Звісно не раджу все вимірювати грошима, так можна і в депресію впасти 😉 Сьогодні я спробую описати ті видатки на авто з якими ми зустрілись, навести певні цифри та наші обрахунки, і все це не для того, щоб тебе відговорити від використання авта, а щоб зібрати в одному місці наші роздуми щодо реальної вартості володіння машиною. Можливо прочитавши це, ти й справді подумаєш і приймеш рішення, що авто тобі не потрібне.

З нашого власного досвіду, навіть враховуючи що проживаєм ми кілька кілометрів від Польського Кракова, можем сказати – жити без авта важче, але можливо! Цього літа, понад 3 місяці ми не мали машини, і це був дуже корисний досвід якому я дуже радий!

Ми мали шанс порівняти життя з автомобілем і без, і я думаю зробили чудові висновки. 
А саме - добре мати авто, проте 90 відсотків випадків воно тобі не потрібне :).

Переваги

Так воно й було – основні переваги автомобіля починаєш бачити коли виявляється, що його в тебе нема :)! Коли прокидаєшся недільного ранку, час йти до церкви – а за вікном щось середнє між дощем і 40 денним потопом, а на додаток – час робити тижневі закупи, то думаєш – ось сьогодні автівка була б в самий раз! Одразу після дорожнього випадку, ми не дуже то й переживали відсутності авта – літо, гарна погода, автобуси кожну годину (крім вихідних – тоді кожні 3 години), ніби жити можна, проте швидко побачили купу недоліків. Ось наш список переваг володіння машиною:

 • Можливість бути мобільним і не залежати від погоди
 • Авто є просто таки незамінним для родинних виїздів – за три місяці ми практично ніде не були, тому що без авта тяжко. Навіть звичні вечірні поїздки на озеро в Kryspinów прийшлось планувати. Якби не друзі, що нас кілька разів брали з собою то й взагалі напевне б і не були.
 • Ти не залежиш від часу – інколи це дуже важливо, не залежити від того коли в тебе автобус. Проте деколи в цього були й свої переваги, але про це потім…
 • Ти можеш купити і привезти до дому щось велике – я особисто ніяк не міг купити шафу, бо не було як її привезти без того, щоб не заплатити додаткові 20% за доставку.

Ціна експлуатації

Значно більше можу писати про певного роду мінуси автомобіля, напевне так воно є, що жалітись виходить значно краще. Самим відчутним недоліком авта є досить таки солідна ціна експлуатації. Одразу скажу, що наш випадок далеко не самий щасливий, проте автомобілі на загал досить не дешева штука. Якщо ти думаєш, що покупкою автомобіля закінчились твої витрати, то ти серйозно помиляєшся. І проблеми тут насправді не уникнути! По суті в тебе є можливість не витрачати багато на сервіс авта, купивши нове або майже нове, тільки твоєму гаманцю від цього легше не стане.

З одного боку ти можеш мати старше авто, і будеш його ремонтувати час від часу, з іншого, автомобілі більш-менш новіші дуже швидко втрачають в ціні. Зазвичай все виглядає так, що нове авто за перші 3-4 роки втрачає приблизно половину своєї вартості, а пізніше десь 10% в рік, порівнято з ціною попереднього року. Тому впринципі уникнувши сервісів, ти всеодно не зможеш продати пізніше автомобіль за ті самі гроші що купив, хоч би й він не їздив.

Ось список витрат якими зазвичай супроводжується користування автомобілем:

 • Втрата ціни з часом – навіть якщо авто стоїть, воно стає дешевшим, май це на увазі
 • Ремонти
 • Страхівка
 • Сервіси та розхідні матеріали оливи, гальма, шини, лампочки і т.д
 • Предмети вжитку – Освіжувачі салону, різного роду аксесуари (тримачі для телефону, чашок і т.д)
 • Авто мийня
 • Потенційно можливі видатки повязані з дорожніми випадками – ніхто не є застрахованим, і навіть, якщо ти обережний і завжди дотримуєшся правил, і т.п, залишається шанс, що щось піде не так.

Сервіси авта зазвичай не дешеві, а якщо послідовно старатись ремонтувати абсолютно все, то це може коштувати солідні кошти. За два роки володіння нашим стареньким Volkswagen на самі тільки сервіси ми віддали близько 8000 PLN. В цьому списку кошти кількох ремонтів + регулярні сервіси + покупка розхідних матеріалів (коліс, масла…). Покупка страхівки за два роки винесла 2700 PLN і не врахована в цю суму. Середньо місячні витрати на пальне склали близько 280PLN а в середньому пробіг на місяць – 600-700км.

Якраз час підрахувати вартість користування автом:

 • Термін користування: 24 місяці
 • Сервіси: 8000
 • Пальне 280/міс.
 • Страхівка: 2700
 • Початкова вартість автомобіля 12000
 • Вартість авта на сьогоднішній день: 8000

(8000+(12000 – 8000)+2700)/24 + 280 = 892 PLN~ $234 на місяць.

Ціна 1 кілометра склала приблизно 1,14 PLN (10 гривень).

Велике чи мале авто

Ще одним цікавим моментом є, яке авто обрати. Менше чи більше? Зазвичай міські автомобілі є більше економними, та комфортними для умов міста, що стосується подорожей по трасі то вони суттєво поступаються більшим автам по економічності, шумоізоляції, комфорту. Також одним з серйозних на мою думку недоліків маленької машинки є безпека. У випадку дорожньої пригоди такий автомобіль може не захистити водія та пасажирів так само класно як авто більше. В свою чергу великі автомобілі створюють значно більше труднощі в місті, та споживають відчутно більше пального. За містом такі авта більш комфортні та безпечні.

Я особисто вважаю, що не варто впадати в крайнощі та обирати надто мале чи надто велике авто, тому обираю автомобілі більш-менш середнього розміру.

Автомобіль чи автобус

З власного досвіду я переконався, що якщо комунікація дозволяє, то зміна авта на велосипед чи автобус є кращою у всіх розуміннях. Попри те, що по дорозі до праці я мушу завезти 3 річного сина в садочок, я обираю автобус. В результаті це й швидше, дешевше і цікавіше. Адже замість керування автомобілем, ти витрачаєш свій власний час та увагу на спілкування з дитиною чи читання книжок. В 2017 році, тільки в самому автобусі я прочитав 6 книжок, хм а що б я робив за кермом? Напевне міг би слухати аудіо книги, але це відволікає, що небезпечно.

Інші мінуси

І на сам кінець спробую описати певні мінуси автомобілів, а їх чимало. Деякі з них описані вище, і тільки для зручності я їх повторю. Це:

 • Кошт авта + його утримання
 • Певний рівень небезпеки на дорозі
 • Зменшує твою рухливість, як результат може негативно впливати на здоров´я
 • Автомобілі дуже суттєво впливають на екологію
 • Затори на дорогах, інколи пішки може виявитись швидше
 • Наявність великої кількості автомобілів сильно псує вигляд міста, особливо спальних районів
 • Високий рівень шуму

Висновки

В цій статті я абсолютно не бажав відговорити тебе від покупки автомобіля, аж ніяк, тому якщо в тебе склалось таке враження, напевне я написав щось погано. Авто це класно, в принципі дуже зручно, проте якщо його використовувати з розумом. Зловживання автомобілем може бути досить таки дорогою забавкою. В свою чергу якщо в Тебе є певні цілі, на які тебе не стає, або що гірше – борги, і ти шукаєш спосіб як покращити своє становище, то відмова від авта – без сумніву крок в перед. Це серйозна категорія витрат, і добре її мати під контролем.

 

ПРОЧИТАЙ ЦЕ!

Якщо користуєшся автом, памятай – це не іграшка, будь уважним, і не порушуй правил – особливо швидкісних режимів! Пам’ятай, що ти відповідальний за себе, пасажирів, і за тих хто на дорозі!

А також – я знаю що в Україні не модно застібати пас безпеки, чи возити дитину в спеціальному кріслі! Це дурість! Якщо Ти запитаєш мене – який пристрій чи винахід врятував най більше життів, я однозначно можу відповісти що це – ремінь безпеки. Жодна подушка безпеки, чи супер міцне авто не захистить тебе, поки ти не застібнений! Навіть зіткнення двох авт на швидкості 30 км на годину, може привести до летальних ніслідків, якщо ти не пристібнутий, коли в протилежному випадку, ти швидше за все обійдешся практично без будь-яких травм!

Закликаю кожного бути розсудливим і розуміти, що най більшими цінностями в житті, які ми не зможем більше заробити є час, здоров'я, і наші близькі! Втративши їх, вже не вдасться нічого повернути назад!