•         На перший погляд,  здається, що на комунальних послугах багато заощадити не можливо. Та рідко хто вдається до детальних розрахунків, щоб точно стверджувати у літрах, кВатах чи у гривнях. Мова ітиме про воду. Як заощадити без втрати комфорту.Хтось береже воду, бо економить гроші, а хтось турбується за природні ресурси планети. Так чи інакше економія води є доброю справою як для тебе,  так і для довкілля. Щоб заощадити, зовсім не обов‘язково  відмовлятися від прийняття ванни, чи інших приємностей. Достатньо виробити кілька корисних звичок, які не створюватимуть жодних труднощів. Для початку : чи всі крани ти уже відремонтував? І впенений, що  вода не витікає без твого відома? Якщо так, то йдемо далі. У кожному встановленому змішувачі ти можеш відрегулювати бажаний для себе максимальний напір води та її температуру (під змішувачем є краник, який можна частково закрутити). Тоді твої діти не гратимуться з безмежною кількістю води. І ти майже не відчуєш змін. Наступним помічником вдома є розпилювач-аеретор. Це спеціальна насадка на кран, яка, завдяки змішуванню потоку води із бульбашками повітря, дозволяє зменшити витрати наполовину. Коштує близько 100 грн, кріпиться досить легко. І найголовніше, ти не відчуєш, що струмінь води змінився, та й навіть більше, вода не розприскуватиме у сторони, як раніше!  Ідемо далі… Ти вже навчився закручувати кран при чищенні зубів? Тоді ти справжній молодець! А ще ти на цьому економиш  660 л води у місяць ( якщо в твоєму крані як і у моєму за хвилину витікає 5 л води). А у рік це число становитиме 7920 л! І це тільки ти один…. а якщо ти ще й змусиш заохотиш свою сім‘ю робити так само, тоді ви спокійно заслуговуєте на  сімейний похід у кафе  раз у місяць 🤔 Так само ти можеш закривати  воду, коли миєш посуд чи приймаєш душ ( а якщо скоротити час приймання душу на 4 хвилин  щодня то в кінці місяця на лічильнику отримаєш на 960 л менше, і це знову ж тільки за тебе одного☝️ ).

         Скоріше за все, кожен майже кожен із нас не приймає ванну щодня.  Але на цьому теж варто наголосити: для повної ванни потребуєш 200 л води в той час як для душу витратиш близько 40 л. Це суттєво. Тому, якщо вже приймаєш ванну то старайся опісля воду використати на щось потрібне ( дещо помити чи попрати).  Якщо не брати до уваги фінансові витрати, тільки затрати водних ресурсів то краще прийняти ванну 7 разів на місяць, ніж з‘їсти шматок яловичини масою 100 гр. Про це трохи пізніше⬇️.

         Якщо правильно організувати спуск води в унітазі, то теж можна трохи заощадити. Як саме? Використовуй 2 кнопки бачка. При повному спусканні витрачаєш близько 6 л, при економному – половину.  Щодня можеш зекономити близько 10 л за одну людину.  Так само, у більшості сучасних бачків можна відрегулювати об‘єм води, який набиратиметься.

  Чи ти уже користуєшся посудомийною машиною? Напевно не раз уже чув про її переваги. І я рекомендую.  Кожна посудомийка має кілька програм, які відрізняються тривалістю, затратами води та електроенергії. Також залежно від стану забрудненості посуду можеш підібрати потрібну програму. В середньому, споживання  води в межах від 9 л до 16 л за один цикл. Цікаво, що найбільш економною програмою є та, що має найбільшу тривалість. Використовуючи посудомийку,  ти заощаджуєш не тільки воду, а й час і сили ( на сімейний похід у кафе🙂). Воно справді того варте☝🏻.

  Чи чув ти  термін «водний слід»  («water footprint»)?
  Це об’єм води, потрібний для створення будь-яких речей . Кожна річ, чи то куртка чи штани  чи шматок м’яса перед тим, як потрапити тобі до рук проходить довгий шлях вирощування та обробки. І в цей період використовує великі затрати водних ресурсів. Наприклад, щоб отримати:
  1 л молока потрібно 1020 л води
  1 кг цукру – 1500 л води
  1 кг овочів – 320 л води
  1 кг фруктів – 960 л води
  1 кг курятини – 4300 л води
  1 кг свинини – 6000 води
  1 кг яловичини – 15500 л води
  1 футболка  – 2700 л

  Це не стосується безпосередньо  фінансових заощаджень. Для чого я це кажу?
  І я і ти мусимо берегти  природні ресурси нашої планети і  тільки спільні зусилля можуть принести результати. Якщо кожен із нас хоч трошечки, без втрати комфорту, уважніше куплятиме речі чи продукти, це принесе велике покращення для довкілля. Погодься, що не так складно купляти на 1 футболку на рік менше. Так само, хоча б частково замінити споживання яловичини на споживання курятини ( а це в 4 рази економить водні ресурси).

  Про water footprint детальніше почитаєш тут.

  Вчені прогнозують, що до 2025 року нестачу чистої води відчуватиме 2 третини населення.

  Тож бережімо нашу планету з  її безцінними подарунками!