Всі говорять про інвестування як про добре джерело доходу та примноження заощаджень, але що робити коли не знаєш з чого почати? Спробуємо розібратись починаючи з основ так, щоб було зрозуміло кожному.

Що таке цінні папери

Ці́нні папе́ри (securities) — документи, які засвідчують зобов’язальні відносини між особою, яка їх видала, та особою, яка є їхнім власником. (Вікіпедія)
. Будь-який будь-який цінний папір можна купити чи продати як звичайний товар, хоча сам по собі він таким не є. Ринок ЦП може вражати різноманіттям інструментів про які простому інвестору не потрібно навіть знати. Ми поговоримо про головні види – акції, облігації, про паї інвестиційних фондів та ETF. В майбутніх дописах я спробую розповісти про кожен з цих видів в деталях, а зараз тільки головне.

Акції

Ти задумувався коли небудь про те, хто є власником Google, Microsoft, Apple, Amazon? Здається таких багатих людей ще немає, хто може ціляком бути власником Apple вартістю ~ $1 000 000 000 (трильйон) вічно зелених.

Компанії сьогодення дуже великі і оперують бюджетами набагато більшими ніж багато країн, а їхній бізнес вимагає все більших інвестицій. Власниками цих компаній є їхні акціонери, яким “в ідеалі” належить компанія, разом з всім її майном та весь її дохід. Такі акції легко можна купити і продати ніби річ, а самі вони можуть бути продані кілька разів за один день (і навіть більше).

Як отримується дохід при інвестуванні в акції

Через виплату дивідендів: Звісно вся виручка компанії також належить акціонерам, і частина її раз в якийсь період може виплачуватись в якості дивідендів. Для прикладу компанія McDonald’s ось вже 42 роки поспіль виплачує щорік вищі дивіденди ніж попереднього року. В середньому компанія віддає 60% власної виручки акціонерам.

Через зрозстання вартості акцій: Якщо бізнес і сама компанія розвивається, то цілком ймовірно вартість акцій зростає, адже зростає сама компанія. Навіть, якщо компанія не виплачує дивідендів проте її бізнес постійно розвивається, інвестори з часом зможуть продати самі акції дорожче. Для прикладу гляньте як змінювалась ціна акції Google, від $146 в 2008 році до понад $1200 в 2019 році.

Як змінювалась ціна акцій Google

Тут звісно варто пам’ятати, що акції можуть як дорожчати так і дешевіти. В такому випадку інвестори втрачають потенційні гроші. Вернемся до прикладу Google, ціна акції якої в 2007 році досягала $346 а вже в 2008 була $146 і повернулась назад аж в 2012 році.

Облігації

А, що роблять великі компанії коли їм потрібні гроші для розвитку бізнесу? Зазвичай великим компаніям потрібні великі суми, яких може не бути навіть в найбільших банків, проте позичати все ж потрібно.

Світ знає перші облігації ще за часів коли їх називали борговими розписками. В простому сенсі облігація це розписка, коли позичальник видає тобі зобов’язання і декларує, що зичить в тебе якусь суму грошей і зобов’язується тобі за користування цими грошима платити якийсь відсоток, а одного конкретного дня він поверне тобі позичену суму. Схоже на депозит?

Напевне тут схожість між облігаціями і депозитами закінчується. По перше, на відміну від депозитів тобі ніхто не гарантує повернення коштів адже позичальник може збанкрутіти, або віддавати борг значно довше ніж очікувалося. По суті, відповідальність за вибір надійних облігацій лежить на тобі, і за це ти отримуєш зазвичай вищий відсоток ніж по депозитам. По друге, облігацію подібно до акції можна продати в будь-який момент, інколи навіть самому її емітенту.

Хто може випускати (емітувати) облігації? Практично будь-хто, але найчастіше це Компанії (Корпоративні облігації), Комунальні підприємства, нп: Влада міста (Комунальні облігації), Уряди держав, окремі міністрерства (Державні облігації). Останні в Україні знані як ОВДП. Варто зазначити, що різні види облігацій мають різний рівень ризику і відповідно різну дохідність.

Паї інвестиційних фондів та ETF

Інвестування подібно до багатьох професій вимагає постійного вдосконалення і розвитку. Багато інвесторів зазвичай не мають достатньо часу чи знань, щоб професійно інвестувати тому довіряють свої кошти тим, хто це зробить за них.

Для цього й були придумані спільні фонди, котрі беруть гроші від вас і купують великі кількості найрізноманітніших акцій, а нам віддають всю виручку за вийнятком комісій за обслуговування.

Теоретично управляючі фондами являються такими собі “профі” що тільки те й роблять, що заробляють гроші. Але теорія і практика розходяться між собою, більшість фондів не не приносять доходів більших від середніх. Все ж з них може бути певна користь для тих, хто не хоче паритись інвестуванням, але хоче щоб його грошенята працювали.

Фонди не мусять купувати акцій, існує теж величезний вибір фондів, що купують облігації різних (емітентів) чи навіть інвестують в нерухомість, так звані Real Estate Investment Trusts (REITs), купуючи чи винаймаючи її.

ETF: Між інвестиційними фондами та ETFами існує величезна різниця в їхній реалізації, яка суттєво впливає на розміри комісій та інші нюанси. Останні більше схожі до компаній і продають власні акції так само, як будь-яка інша компанія.

Все, що варто зараз знати, це те, що спільні фонди і ETF, це незамінний і корисний інструмент для кожного інвестора, який дозволяє інвестувати в більш безпечний спосіб. Це саме те, з чого варто розпочати кожному на його дорозі в інвестуванні.

Як купують і продають цінні папери

Для того, щоб почати інвестувати потрібно зробити певні приготування проте сама процедура не є якоюсь надто складною. Перше, варто знати, що індивудуальні інвестори (ми з вами) не можуть просто прийти на біржу цінних паперів і купити їх, як в магазині. Для цього існують певні посередники – брокери (маклери), хто виконує роль посередника при купівлі/продажі ЦП.

Інколи це можуть бути справді живі посередники, проте в сучасному світі, це онлайн системи де ми виконуємо всі покупки та продажі самостійно, а система відіграє роль брокера.

Для цього спершу потрібно створити брокерський рахунок і пройти певні формальності з реєстрації які вимагатимуть наших паспортних даних, адреса і Т.Д.

У випадку онлайн систем купівля і продаж відбуваються одразу, і виглядають навіть простіше ніж покупка товарів в онлайн магазині. І все – ви власник цінних паперів.

Ризики інвестування в ЦП

Головною проблемою інвестування є не “як купити?”, а в першу чергу “що купити?”. Та й взагалі, сама природа ринку ЦП є такою, що одного єдиного рецепту на успіх немає, проте є безліч рецептів, як позбутись своїх грошей.

Акції: Головним ризиком інвестування в ЦП є часткова, або повна втрата грошей які ви вклали. Ціни на акції можуть сильно коливатись, і інколи ці коливання не мають нічого спільного зі здоровою логікою. Інколи трапляється, що компанії взагалі можуть збанкрутіти, як наслідок повна, або майже повна втрата вартості інвестицій.

Облігації: Облігації дещо стабільніші і ціни на них можуть практично не коливатись. Єдиним ризиком щодо облігацій є не вилата заборгованості по ним. Якщо справи у компанії емінента складаються не надто добре, то вона може призупинити виплату відсотків по облігаціям, або й взагалі не повернути свій борг. Варто зазначити, що просто так позичальники не вдаються до таких “трюків”, адже після однієї невиплати може бути надзвичайно важко позичити ще грошенят.

Інвестиційні фонди та ETF: Ризики у випадку інвестиційних фондів такими самими, як і у випадку акцій чи облігацій. Все залежить від того в які види активів інвестує сам фонд і як він це робить. Для цього варто добре зрозуміти, як фонди залучають нових клієнтів. Популярність фондів залежить від їхніх результатів у минулому. Якщо фонд з року на рік не заробляє, або заробляє менше ніж інший фонд, то в такому випадку люди не охоче купують його паї. З іншої сторони, якщо фонд заробляє значно краще ніж інші, то й бажаючих інвестувати буде більше. Тому не рідко управляючі інвестиційним фондом вдаються до ризикованих інвестицій і недотримання багатьох норм задля кращих результатів. (адже від цього часто залежать і їхні премії 🙂 ) А там де високий дохід і вищий ризик, тому варто уважно підбирати фонди в які інвестуєш.

Як зробити інвестування менш ризикованим

  • Інвестуй тільки ті гроші, яких “не жаль втратити” – Найбільш вірний спосіб поставити свою фінансову безпеку під загрозу – заінвестувати свої єдині гроші. Ніколи цього не роби, інвестуй тільки ті гроші яких в найближчі роки не потребуєш.
  • Не інвестуй в акції однієї компанії – звісно є вийнятки, проте найбільш безпечним є саме інвестування в кілька компаній. Спадки вартості одних цілком можуть компенсовуватись зростаннім інших.
  • Не інвестуй все в один вид активів – завжди май в своєму портфелі акції та облігації та не вкладайся в щось одне. Навіть у випадку облігацій ти ризикуєш заробити менше ніж би міг купивши трішки акцій.
  • Інвестуй в різних валютах та країнах

Висновки

Інвестуй якщо можеш – це добрий стосіб помноження своїх заощаджень, проте ніколи не вкладай грошей яких потребуєш. Розберись в деталях, або довірся професіоналам.

Акції – більш прибутковий і водночас більш ризиковний вид цінних паперів. Облігації – значно безпечніші проте їхня дохідність часто бажає кращого. Інвестиційні фонди – добрий стосіб розділити свої активи і зменшити ризик від інвестування, а ETF – більш дешева альтернатива інвестиціним фондам.

Ніколи не складай всі яйка в один кошик – розподіляй свої інвестиції між різними цінними паперами, видами цінних паперів, валютами, ринками в які інвестуєш.