Щоб досягати успіху, мусиш наперед знати, що треба зробити . Для цього потрібно ставити перед собою правильні цілі та реалізовувати їх.

Цей запис ще мав з’явитись в перші дні нового року, проте свята роблять своє. Новий рік для багатьох асоціюється з новим шансом почати все заново. Не один курець робить наступну спробу кинути палити, хтось в черговий раз планує почати бігати ранками (я теж :)). Одним словом – ставимо перед собою нові цілі. Але знову щось йде не так.

Сьогодні спробую розкрити тему того, як правильно ставити перед собою цілі, як досягати результатів і чому це повинен робити кожен!

Правильно поставлені цілі збільшують шанс на успіх

Намагайтеся мислити про майбутнє, роздумувати над тим, як зробити більше, досягти кращого. Це породжує неймовірний стан розуму.

Генрі Форд

Класною аналогією до цілей є компас: якщо випустити корабель в море без навігації, то він можливо кудись і припливе, але чи дійсно туди куди хотів капітан?

Правильно поставлені цілі можуть дійсно творити дива, адже допомагають нам самим робити те, що співпадає з нашими пріоритетами.

Ідея важливості постановки цілей далеко не нова. Різні дослідження показують, що правильно поставлені персональні цілі збільшують шанси на досягнення успіху. Щодо групових цілей – то це один з стовпів менеджменту. Добре сформульовані цілі та цінності організацій чи окремих команд, суттєво впливають на те, яким буде результат вкінці.

Цілі організують. Поставлені перед собою цілі допоможуть тобі правильно витрачати свої сили. Замість того, щоб робити все підряд, варто концентрувати свої сили в правильному напрямку, і робити те, що потрібно.

Цілі мотивують. Мене дуже мотивують результати і навпаки, якщо я не бачу результату з своєї праці то з часом вже й не хочу її виконувати. З часом я бачу, що певних цілей досягнуто, а значить я просунувся до переду.

Цілі скеровують. Плануючи, ти робиш надзвичайно важливу справу – думаєш ще перед тим, як щось зробити. Не все, що ми робимо, є дійсно корисним для нас, так само, не все є одинаково корисним. Якщо ти знаєш чого хочеш, то легше буде зрозуміти, що тою чи іншою справою займатись не треба бо вона не для тебе.

SMART. Якими повинні бути правильно поставлені цілі

Для того, щоб зрозуміти чи правильно поставлена ціль, часто використовують набір критеріїв, який скорочено означає SMART. Отже, якою повинна бути поставлена ціль:

S – Specific (Конкретна). Ціль повинна бути максимально конкретною та зрозумілою для тебе. Спробуй задати собі кілька питань: “Що я хочу досягти цим?”, “Що це мені дасть, які вигоди я від цього отримаю?”, “Де я це буду робити?”, “Що мені може помішати?”. Теж дуже вадливо добре сформулювати свою ціль, вона повинна бути однозначною і легко тобі зрозумілою, а її результатом ти повинен бути задоволений на всі 100%.

M – Measurable (Вимірювана). Кожна поставлена ціль повинна бути добре вимірюваною. Щоб зрозуміти, коли ти її досяг, або скільки тобі ще залишилось, мусиш наперед зрозуміти, які критерії повинні бути виконані. Інакше, завжди залишатимуться якісь сумніви, чи ти вже досяг того, що хотів, чи ні? Раджу, якщо з самої цілі не зрозуміло коли вона закінчена, то просто написати собі список критеріїв до виконання.

A – Achievable (Досяжна). Інколи ми хочем від себе надто багато, а потім поганий результат ще й демотивує нас. Цілі повинні бути досяжні для тебе, а також варті твоєї уваги та потраченого часу.

R – Relevant (Відповідні інтересам). Кожен десь всередині має якісь життєві цінності. Деколи ми самі не зразу розуміємо, що щось є для нас фундаментальною цінністю. Треба будувати плани опираючись на них, щоб потім не жаліти про змарнований час, або й про ціле життя.

T – Time Bound (Обмежені, означені в часі). Останнє, але дуже важливе – цілі повинні бути обмеженими в часі. Ти не можеш робити щось вічно, бо ніколи не досягнеш цього. Теж не можеш дати собі занадто багато часу, бо з плином життя твоя ціль вже може стати не актуальною. Ми часто недооцінюємо того, що ми можемо зробити. Є таке цікаве правило, що люди майже завжди складають занадто великі плани на рік, проте сильно недооцінюють того, що вони можуть зробити за п’ять або десять років.

Не Добре Добре
Покращити фізичну форму (Конкретна, Вимірювана, Досяжна, Відповідає інтересам, Обмежена в часі) Почати бігати 3 дні на тиждень, пробігти пів-марафон в червні.
Підтянти знання англійської (Конкретна, Вимірювана, Досяжна, Відповідає інтересам, Обмежена в часі) Записатись та успішно пройти курс з англійської рівня B2 до вернесня.
Почати заощаджувати (Конкретна, Вимірювана, Досяжна, Відповідає інтересам, Обмежена в часі) Заощаджувати щомісяця 10% від доходів до кінця року на депозитному рахунку.

Цілі та Гроші

Хоч на меті блогу ми ніколи й не мали планів писати про самі тільки гроші, я думав чи дійсно цей запис буде добре вписуватись в загальну картину. Проте потім зрозумів, що практично все, про що ми пишемо, опирається на якихось цілях. Поясню, щомісяця ми складаємо бюджет на наступний місяць, іншими словами я ставлю ціль, не витратити до кінця місяця більше ніж N. Так само з нашими фінансовими планами, та планами про фінансову незалежність.

Я впевнений, що ставити перед собою фінансові цілі є необхідно для кожного, хто хоче досягти в цьому успіху! Найперше варто почати з головних питань: “Для чого я заощаджую?”, “Що буде коли мені це вдасться?”, “Чи дійсно це вирішить мої проблеми?”. Пізніше, коли ти добре розумієш, для чого ти хочеш бути багатим, варто розбити амбітну життєву фінансову ціль на менші, реалістичні та зрозумілі і почати їх виконувати частинами.

Це, в першу чергу, дасть тобі сильний поштовх, адже ти в деталях розумітимеш те, до чого прагнеш, а отримане розуміння довгий час буде мотивувати тебе йти вперед.

Цілі можуть змінюватись

Не сприймай поставлені цілі за щось, що вже не можна змінити. Життя повне пригод та сюрпризів, тому може виявитись, що щось заплановане ще півроку тому вже не має жодного сенсу.

Великою помилкою багатьох є невміння покинути неперспективну справу через те, що вже так багато сил в це вкладено.
Якщо ти сумлінно йшов до мети, але виявилось, що все змінилось і на сьогодні це погана ідея, покинь цю справу. Напевне ще гірше буде, якщо ти продовжиш тратити свій час на марне.

Немає нічого поганого в тому, що тобі не вдалось досягнути поставлених цілей вчасно. Напевне найгіршим, що ти можеш зробити, це – не робити нічого. Ми часто переоцінюєм власні можливості, і це аж ніяк не привід засмучуватись. Головне – прогрес, і як казав Стів Джобс – “Працювати потрібно не по 12 годин, а головою!”. І пам´ятай, життя маєш тільки одне, тому в тебе немає зайвого часу, щоб його марнувати.

Якщо цілі дуже великі

Добре мати амбітні цілі, але що ж робити і як працювати з “наполеонівськими” планами? Тут гарно працює правило ділення чогось великого на менші, більш зрозумілі підцілі.

Приклад: Ціль – Відкрити власний бізнес – магазин з свіжими овочами в вересні 2019 року.

Одразу помітно, що ціль не специфічна. Варто більш точно її описати.

В нашому районі немає жодного вартого уваги магазину, де можна купити свіжі овочі та фрукти. Багато людей змужені їздити в супермаркети, проте й там овочі не завжди в доброму стані.

Магазин з овочами буде продавати екологічну продукцію – завжди свіжі овочі. Спочатку ми купуватимем овочі на тепличних господарствах, проте в перспективі хочемо частково вирощувати власну продукцію. (Пишем далі, поки не буде навіть краще зрозуміло, що ж за бізнес у нас буде, практично готовий чорновий бізнес-план)

Розбиваєм досягнення цілі на етапи, які в порядку терміновості та пріоритету розміщаєм згори вниз. Подібно до загальної цілі пишемо свої уточнюючі записи до кожного пункту.

 • Проаналізувати перспективність та потенційну кількість клієнтів (січень). (Опитуєм знайомих, спробуєм створити сторінку на ФБ, і глянем скільки людей на неї підпишеться і Т.Д.)
 • Знайти підходяще приміщення та орендувати його (квітень) (добра локація, 2-3 паркувальні місця під магазином, адекватна ціна…)
 • Знайти 2-3 надійні постачальники (липень) (довіз під магазин, все свіже…)
 • Знайти доброго продавця до відкриття магазину;
 • Вміти самому розраховувати суму належного податку та знати податкові правила до реєстрації ФОПа;
 • Зареєструвати ФОП (липень);
 • ІНШІ СПРАВИ…

Як бачиш, велика та амбітна ціль, ділиться на менші. Якщо щось здається заскладним, то можеш створити свої підпункти.

Раджу описати план дій до і список критеріїв котрі означатимуть, що цілі досягнуто. Пізніше, плануючи свій тижчень чи місяць, бери по кілька пунктів та виконуй їх.

Такий спосіб дозволить тобі зрозуміти повну картину, ще до того, як ти почнеш будь-яку роботу в напрямку досягнення своєї цілі. Також правильна пріоритезація захистить і значно спросить твою роботу, та потенційно збільшить твої шанси на успіх. А може бути, що добре обдумавши ти побачиш безперспективність своєї ідеї, та з чистим сумлінням покинеш її радіючи, що уник можливого провалу.

Висновки

Підсумуєм тезами:

 • Ставити перед собою цілі потрібно!;
 • Цілі повинні бути поставлені правильно!;
 • Цілі допомагають ефективніше досягати результатів;
 • Великі цілі діли на менші, а ті можливо на ще менші;
 • Цілі допомагають краще планувати дорогу до результату та не збиватись з неї;
 • Не важливо скільки ти працюєш, а як і чим ти займаєшся;
 • Не реалізовані цілі – не привід для того щоб опускати руки.
ДУЖЕ ДУЖЕ ПРОШУ ТЕБЕ!
Можливо ти знаєш когось, кому може бути цікава тема домашніх фінансів, або й сам хочеш знати більше?  Прошу тебе поширити інформацію про Блог між знайомим та в соціальних мережах! Також можеш знайти посилання на наш Telegram та записатись на News Letter всього лиш вписавши свій Мейл нижче! БЕЗ СПАМУ, ми не висилаєм жодної реклами чи іншого сміття, і не будем ЧЕСНО! Тільки наші дописи!