Заощаджуєш щомісяця по трохи, а може плануєш почати? Організуй заощадження так, щоб більше не сягати до кредитних карток та позичок та бути готовим до всіх непередбачуваностей.

Знову до нав’язливої ідеї заощаджень, тільки сьогодні все буде навпаки. Замість того, щоб переконувати тебе заощаджувати, я буду говорити про те, що інколи треба почекати і привести діла в порядок.

Перш ніж перейти до реальних заощаджень, позбудься не менш реальних загроз для свого спокою і гаманця. Організуй свої фінанси.

Чому не варто спішити

Інвестування всіх своїх заощаджень подібне до їзди на автомобілі без ременів безпеки. І зручно і нічого не тисне, але, як тільки якась аварія, то краще б ти був застібнутий.

Якщо регулярно відкладаєш, то з часом звісно постає питання, як ці гроші тримати, щоб не з’їла інфляція. Правильним виходом звісно буде інвестування в щось, що захистить твої гроші.

Але далеко не з кожної інвестиції можна виручити готівку в короткий термін. Хто продавав нерухомість, той знає, як це може бути не просто і скільки часу може тривати пошук покупця.

Подумай, що буде, якщо заінвестуєш свої заощадження, а завтра тобі знадобляться гроші. По суті такого роду інвестицією ти відкриваєш собі двері до нових позичок.

Цілком логічним може бути висновок, що не варто занадто швидко вкладати в щось свої заощадження бо не знаєш коли вони тобі можуть пригодитись.

А ти вже долучився?
Традиційно запрошую не пропускати наших записів! Ми дуже потребуєм ваших поширень. Якщо вважаєш цю інформацію цікавою, то можеш нам віддячити поширивши цей запис в соціальних мережах!
А щоб не пропустити нових, то запишись на Newsletter внизу сторінки, або підпишись на наш Telegram.

Заощадження потрібні для спокою

Для чого ти заощаджуєш? З часом буває забуваєм, що заощаджуєм не для того, щоб ставити якісь рекорди в цифрах, а інвестуєм щоб тільки переживати за свої гроші. Маєм собі деколи нагадувати, що гроші – інструмент для досягнення цілей, а не сама ціль.

Відчуття спокою це ще одна хороша причина не спішити. Кожен несплачений борг, непередбачена витрата чи потрясіння на роботі, будуть тиснути на тебе, якщо ти не маєш якогось фінансового забезпечення. Перше розберись з тим, що тебе турбує і забезпеч власний спокій, а потім прийде час до більшого.

Перше покінчи з боргами

Ніколи не думай, що маєш заощадження, якщо в тебе є непогашені борги. Особливо справа стосується кредиток і різних короткострокових високопроцентних позичок. Думаю винятком з цього може бути іпотечний кредит і то не завжди.

Зазвичай найкращим способом інвестувати, з 100% гарантованою дохідністю і нульовим ризиком є оплата своїх заборгованостей по кредитах.

Оптимально є почати з найдорожчих заборгованостей. Зазвичай лідером є кредитка, або інші готівкові позички. Та й взагалі, відчуття, що ти нікому нічого не винний вже буде додатковим мотиватором для тебе, а уникнення чи зменшення сплачених відсотків вже є інвестицією.

Збудуй аварійний фонд.

Потурбуйся про збудування фонду на різні непередбачувані побутові ситуації. Це, як кредитка в самого себе, невеличкий фонд на неочікувані видатки. Якщо можеш заощаджувати по трохи, то саме побудова аварійного фонду має стати для тебе абсолютним пріоритетом.

Розмір аварійного фонду може бути таким, як твоєї кредитки, чи, наприклад, місячної зарплатні. У нас в сім’ї його розмір – 1000 злотих, а в Україні – 10 000 гривень.

Аварійний фонд не можеш використовувати замість гаманця. Це повинні бути якісь вийняткові ситуації, які жодним чином не можеш передбачити в своєму бюджеті. Тобто, не фінансуєм з аварійного фонду нових телефонів, одягу, взуття і Т.Д.

Якщо тобі коли-небуть прийдеться взяти гроші з цього фонду, то першим ділом треба буде повернути їх на місце.

Передбач нерегулярні видатки

Наступним кроком треба зробити максимально багато видатків передбачуваними. Якщо не будеш планувати ймовірні витрати, то кожна з них буде для тебе “непередбачуваною”.

Ось кілька витрат, які цілком можна запланувати: сервіс автомобіля, косметичний ремонт, святкові подарунки, відпустка. Якщо регулярно ведеш домашній бюджет і записуєш витрати, то зможеш відкласти гроші на більшість видатків.

Звісно, дещо ти не передбачиш в горизонті місяця, проте легко спрогнозуєш в перспективі року-двох. Наприклад: середній вік служби смартфону в нас – два роки. Якщо нас двоє, то очікувано, що ми купуєм приблизно один смартфон на рік.

Чи можна нерегулярні видатки та аварійний фонд назвати заощадженнями? На мою думку, то хіба тільки з натяжкою. Зазвичай з часом ти використаєш ці гроші. Тому, краще не розраховуй занадто на них, коли підраховуєш свої заощадження, а стався до них як до додаткової страхівки. Ціль цих фондів зовсім інша, вони повинні захищати тебе від того, чого ти не чекав і вносити стабільність в решту твоїх фінансів.

Збудуй фінансову подушку

Переходим до першої лінії справжніх заощаджень – фінасової подушки безпеки. Можеш думати про неї, як про гроші на чорний день.

Не все в житті можна передбачити, як би цього не хотілось. Тому до чогось треба просто бути готовим по своєму. Втрата праці, довготривала хвороба, проблеми в родині, це тільки кілька можливих причин життєвих криз. У випадку таких криз, не можеш дозволити собі чекати наступні 2-3-6 місяців, поки повернеш гроші з своїх інвестицій, адже вони тобі потрібні сьогодні.

Яким повинен бути розмір подушки? Фінансову подушку часто вимірюють, як суму потрібну на проживання N місяців. ЇЇ розмір залежить від багатьох факторів: чи маєш родину, скільки членів сім’ї працює, яка в тебе професія, або на скільки стабільна в тебе робота.

На мою думку оптимальною є подушка, яка дозволить вам прожити 6-12 місяців без потреби заробляти гроші.

Що варто взяти до уваги визначаючи розмір фінансової подушки:

  • Сімейний стан та розмір твоєї сім’ї (одружений/заміжня, діти, вік дітей);
  • Кількість працюючих в родині;
  • Чи є пасивні щомісячні джерела доходів;
  • Стабільність праці;
  • Наявність страхівки на життя, здоров’я, медичне страхування.

Де тримати ці гроші? Будь-який варіант, що дозволить тобі в короткий строк отримати свої гроші. Це можуть бути короткострокові чи безстрокові депозити, валюта та інші. Тут не стільки розходиться в дохідності, як в безпеці та доступності цих коштів.

Чи можна будувати подушку безпеки не самому? Думаю можеш розважити побудову фінансової подушки разом з найближчими – батьками, дуже близькими друзями. Одним словом будувати з тими, кому ти готовий віддати свої гроші не чекаючи їх назад. В такому випадку напевне оптимально – мати подушку 50 на 50.

Висновки

На мою думку, заощадження потрібні нам, щоб зробити життя легшим. Бажання заощадити тут і вже, може все ускладнити і навіть нашкодити.

Рухайся малими кроками позбавляючи самого себе від зайвих проблем. Збудуй аварійний фонд і можеш викинути кредитку, передбач нерегулярні видатки та збудуй фінансову подушку. Потім можеш перейти до заощадження на власні життєві цілі не переймаючись найближчим майбутнім.